Głównym założeniem konkursu jest tworzenie nietuzinkowych rozwiązań podanych problemów długoterminowych i zaprezentowanie ich w formie spektaklu na scenie oraz udział w rozwiązaniu problemu spontanicznego. Jesienią każdego roku publikowanych jest pięć problemów długoterminowych: techniczny, teatralno-techniczny, reinterpretacja klasyki, struktura z drewna balsa i teatralny. Drużyna wybiera jeden z nich, po czym samodzielnie projektuje, przygotowuje i udoskonala jego rozwiązanie. Po dokładnej analizie przekłada je na 8-minutową prezentację, którą przedstawia jury i publiczności. Odyseja Umysłu to program, który łączy i uczy. Dzięki niemu uczniowie zawierają nowe znajomości, uczą się akceptacji dla inności, przekonują się również, że jeden problem może mieć nieskończoną ilość rozwiązań, które wymagają wykorzystania w praktyce wiedzy i wyobraźni, nauki i sztuki, rąk i umysłów.

Odysejowe hasło: „Marzymy, myślimy, tworzymy” przewiduje rozwój uczniów w dziedzinach humanistycznych, przyrodniczych i społecznych. Dzieci i młodzież uczą się wytrwałości, cierpliwości, rozwijają swoje pasje i ćwiczą uważność.

Społeczna „Trójka” jest przesiąknięta ideą, która przyświeca temu programowi edukacyjnemu.