Certyfikaty Szkoły

Uczniowie - jak się zmotywować do nauki

Drogi Uczniu,

Ileż to razy zdarzyło Ci się w życiu, że tak bardzo chciałeś coś zrobić, że mógłbyś rzucić wszystko, aby się za to zabrać? Choćby poczytać książkę, pomajsterkować, wyjść na rower itp.  Człowiek czując silną potrzebę robienia czegoś, co chce, gotowy jest niemal na wszystko, aby tylko móc podjąć to, co chce. To jest właśnie wewnętrzna motywacja. Nawet, gdy coś nie wychodzi, mobilizujesz się i robisz to systematycznie krok po kroku.

Nauka może nie każdemu kojarzy się z pasją, ale bardzo ważną sprawą jest własna motywacja wewnętrzna. Aby zdać sobie sprawę z istoty uczenia się, musisz uświadomić sobie kilka rzeczy i stworzyć odpowiednie warunki do realizacji.

Chciałabym poniżej podać Ci kilka wskazówek w tej kwestii.

1.Optymistycznie o szkole.

Bardzo ważnym elementem jest Twoje optymistyczne nastawienie do szkoły. Traktuj uczenie się, jako inwestycję w przyszłość. Kto wie, kim będziesz z zawodu, ale na pewno będziesz chciał robić coś, co lubisz, z czego będziesz miał ogromną satysfakcję. Dlatego też warto na dzień dzisiejszy uczyć się wszystkiego, ponieważ nie wiadomo, jaka dziedzina nauki przyda Ci się w życiu najbardziej.

2.Wyznaczanie celów.

Zanim zaczniesz coś robić, zastanów się nad tym, co chcesz osiągnąć. O wiele łatwiej pobudzić motywację, gdy Wiesz, jaki ma być efekt Twojego działania. Staraj się wyznaczać swoje cele na miarę własnych możliwości. Najlepiej zapisz je sobie.

3.Wyobrażanie efektów.

Nic tak nie poprawi Ci humoru i nie wzmocni Twojej motywacji, jak wyobrażenie sobie upragnionych efektów. Przygotowując się do sprawdzianu, zamknij na moment oczy i wyobraź sobie chwilę, gdy dostajesz wysoki wynik. Jaka jest radość Twoja, Twoich bliskich, nauczycieli? A widzisz moment, w którym zostajesz przyjęty do upragnionej szkoły? Bezcenne…

4.Bez porównań.

Indywidualizm polega na tym, iż każdy jest inny. Ludzie mają swoje mocne strony i trudności edukacyjne. Jednemu nauczenie się czegoś zajmuje godzinę, innemu cały dzień, ale w końcowym efekcie i ten uczeń i ten mają takie same perspektywy na dobre, lub bardzo dobre oceny.Dlatego też nie porównuj się z nikim. Nie martw się ,jak komuś nauka idzie znacznie szybciej lub lepiej. Spokojnie. Ucz się w swoim własnym tempie. A jeżeli masz problem z jakimś przedmiotem, nie wpędzaj się w kompleksy, a pomyśl raczej jak sobie pomóc, może, np. korepetycje u poleconej osoby.

Pamiętaj również, iż trudności w nauce mogą być spowodowane, czynnikami zupełnie od Ciebie niezależnymi np. dysleksją rozwojową, brakiem koncentracji uwagi, nadruchliwością, czy np. wadą wzroku, czy słuchu.

5.Warunki do nauki.

Z reguły masz wydzielone miejsce do nauki. Zazwyczaj jest to Twój własny pokój z biurkiem. Czasem jednak zdarza się, iż wolisz uczyć się w takim miejscu, które może się wydawać kompletnie nie do przyjęcia. Nie mniej jednak ucz się tam, gdzie jest Ci przyjemnie oraz tak, jak Ci podpowiada umysł.                                                                                                                                                                        To, co pomoże Ci w zmobilizowaniu się do pracy to dobra organizacja czasu nauki. Lekcje powinno się odrabiać o stałej porze, w stałym miejscu, gdzie jest cicho i spokojnie, a atmosfera sprzyja koncentracji.

6. Systematyczność

Trudno jest się zawsze przygotowywać do sprawdzianów na godzinę przed. Nie warto niczego zostawiać na ostatnią chwilę. Przyswajaj wiedzę najlepiej stopniowo i małymi partiami materiału.

7. Odpowiedzialność za naukę.

Mimo, iż rodzice Cię wspierają, wykazując przy tym dużo troski, to jednak na Tobie spoczywa odpowiedzialność za efekty w nauce. Dlatego też warto się postarać i zdobywać pozytywne wyniki, aby później na koniec roku szkolnego mieć ogromną satysfakcję z efektów swojej pracy.

 

Najważniejsze, aby się nie poddawać i zawsze myśleć pozytywnie.