Certyfikaty Szkoły

Organizacja czasu nauki

Drogi Uczniu,

Chciałabym podzielić z Tobą  kilkoma wskazówkami, jak zorganizować sobie czas na naukę, aby koniec roku szkolnego był dla Ciebie jednym z najszczęśliwszych dni w roku – nie tylko z powodu wakacji, ale też i ocen ;) Mam nadzieję, że poniższe wskazówki pomogą Ci uzyskać dobre efekty w nauce oraz pokażą, jak można czerpać przyjemność z przyswajania wiedzy.

1.Główny plan działań.

Ne wstępie, patrząc na terminy różnych zaliczeń, stwórz własny plan działania. Wypisz, uwzględniając wszystkie szkolne zobowiązania, to co musisz zrobić.  Weź pod uwagę czas do ostatniego dnia poprawy ocen.  Analizując własne stopnie, zastanów się, co musisz obowiązkowo poprawić, a nad czym chciałbyś popracować, aby osiągnąć lepszy rezultat. Wypisz wszystkie działania w swoim głównym planie.

2.Lista zadań na dany tydzień.

Stworzenie listy zadań do wykonania jest podstawą odpowiedniej organizacji.  Najlepiej sprawdza się zaplanowanie wszystkiego na cały tydzień. Przygotuj ją w taki sposób, aby równomiernie rozłożyć partie materiałów do nauki. Staraj się jednak nie "upychać" każdej czynności tak, by wykorzystać dzień, co do minuty. Nie jesteś robotem i musisz w swojej liście uwzględnić czas na relaks i odpoczynek. Ważne jest wyodrębnienie czasu na naukę i odpoczynek.

3.Priorytety.

W pierwszej kolejności skup się na tym, co jest dla Ciebie najważniejsze lub coś, co sprawia Ci więcej trudności, niż inne zadania. Następnie przechodź do wykonywania obowiązków nieco łatwiejszych.

4. Na później.

Staraj się, przy zaplanowanych czynnościach, nie odkładać niczego na „później”. Trzymaj się planu i rób po kolei zadania, które masz zaplanowane. Po pierwsze - zawsze lepiej mieć "z głowy", po drugie - łatwo się rozleniwić, po trzecie - może się okazać, że coś innego Ci wypadnie i nagle nie będziesz wiedzieć, za co masz się zabrać.

5. Przerwa i wypoczynek

Jak już wspomniałam powyżej, nie jesteś robotem i pamiętaj, aby w swoim planie wziąć pod uwagę czas na relaks. Możliwości spadają z upływem czasu, a praca bez przerwy jest mało efektywna i bardziej męcząca. Warto wstać na chwilę i oderwać się od wykonywanych czynności. Efektywne przerwy trwają od 10 do 15 minut. Poświęć je na ruch, wyjście na balkon, czy krótki spacer. Przerwy rób zawsze po większej partii materiału lub po wykonaniu ćwiczeń z danego przedmiotu.

6. Nauka w nocy

Nie planuj nauki na wieczór, zwłaszcza dużej partii materiału. W nocy wydajność pracy maleje, chce się spać (bo melatonina ma najwyższy poziom), nie chce się myśleć no i ciężej się zapamiętuje. Nie mówiąc już o tym, że następnego dnia ciężko wstać o "przyzwoitej" porze.

7. Wymagania na miarę własnych możliwości.

Nie przeciążaj swojego umysłu i nie wymagaj od siebie zbyt wiele. Lepiej skupić uwagę na kilku zadaniach i wykonać je należycie, niż zafundować sobie nadmiar obowiązków, z których nie będziesz w stanie się wywiązać. Zbytnie przeciążenie umysłu, nie da pozytywnych efektów w nauce, wręcz zrodzi w Tobie złość i frustrację. Pamiętaj – traktuj siebie z należytym szacunkiem i stawiaj sobie wymagania na miarę własnych możliwości.

Z serdecznymi pozdrowieniami

Pedagog – Justyna