Certyfikaty Szkoły

Jak dobrze mieć znajomych

Koleżeństwo jest istotną sprawą w życiu każdego młodego człowieka. Daje poczucie bezpieczeństwa i akceptacji. Buduje poczucie przynależności, zwiększa wzajemny szacunek i zaufanie.
Czy pamiętasz swoich towarzyszy zabaw z piaskownicy? Wiele długoletnich znajomości rozpoczęło się właśnie od budowania zamku na piasku.
Koleżeństwa nie można nauczyć się w samotności. Nie wystarczy o nim poczytać w książce albo w internecie. Koleżeństwo jest relacją, która dzieje się między dwojgiem ludzi. To bardzo ważny element socjalizacji, który pozwala nam na przyswojenie sobie zasad panujących w grupie i w społeczeństwie.
Czy możesz sam sobie wybrać kolegów? Oczywiście to od Ciebie zależy z kim chcesz utrzymywać bliski kontakt. Z kim chcesz się poznać, znaleźć czas na rozmowę, czy wspólną rozrywkę. Być koleżeńskim to być uczynnym, życzliwym, serdecznym, pomocnym. Koleżeństwo przygotowuje do przeżywania dojrzałej przyjaźni i miłości.                
Dlatego bardzo ważne jest mieć dobrego kolegę. A co znaczy dobry?                                                      

      Przeczytaj poniżej:

 - chętnie rozmawia i próbuje nawiązać kontakt z osobą, która jest smutna, nieśmiała i być może samotna
- nie ocenia drugiej osoby na podstawie ubrań, fryzury, czy posiadanych gadżetów;

- pomaga w każdej sytuacji, na przykład przynosi zeszyty choremu koledze, martwi się o jego zdrowie, stara się wspierać go w potrzebie;
- wszystkich traktuje z szacunkiem i z nikogo się nie naśmiewa;
- nie zazdrości, ale cieszy się z sukcesów swoich kolegów i koleżanek;
- wstawia się za osobą, która doświadcza przykrości, broni słabszych.
Mieć takiego kolegę  to prawdziwy skarb. Ale musisz pamiętać o bardzo ważnej rzeczy. Czasem mówimy, że przyciągamy do siebie takich ludzi, jakimi sami jesteśmy. Jeśli więc chciałbyś mieć dobrych kolegów, sam bądź nim dla innych.

Z serdecznymi pozdrowieniami
Pedagog - Justyna