Certyfikaty Szkoły

Szczęście – nieodłączny element naszego życia

Każdy człowiek posiada inną definicję szczęścia. Kiedy jesteśmy szczęśliwi, czujemy się bardziej pewni siebie, bardziej życzliwi i mamy lepsze relacje z innymi osobami. Na naszą konstrukcję psychiczną niewątpliwie mają wpływ geny oraz biologiczne predyspozycje do przeżywania szczęścia. Jednak każdy z nas może sporo zrobić w kwestii nastawienia do życia. Zależy to tylko i wyłącznie od nas samych. 

Dlatego też poniżej chciałabym przedstawić kilka wskazówek na to, na co mamy wpływ i co możemy zrobić, aby szczęście było nieodłącznym elementem naszego życia.

1. Bardzo ważną zasadą zdrowego funkcjonowania jest zaspokajanie podstawowych potrzeb każdego z nas.                                                                                                                                

*  Rozważ ustalenie stałych godzin zasypiania oraz wstawania i postaraj się ich przestrzegać.

* Postaw na regularne i zdrowe odżywianie.                                                                                     

 * Ważna jest także systematyczna, codzienna aktywność fizyczna.Musisz pamiętać, iż zmęczenie i głód zwykle nie idą w parze ze szczęściem.

2. Żeby dobrze żyć, musisz nauczyć się w pozytywny sposób, radzić sobie ze wszystkim, co Ci się nie podoba, co Cię frustruje, czego nie chcesz. W życiu tak bywa, że na wiele rzeczy kompletnie nie mamy wpływu. Dlatego zamiast myśleć „znów mi nie wyszło”, pomyśl „nie wyszło, bo nie mam na to wpływu”.

3. Nie trać energii na rzeczy, które są obecnie niezależnie od Twoich działań. Nie wychodzi Ci coś, nie dlatego, że problem jest w Tobie, tylko to coś nie jest być może dla Ciebie. Zaakceptuj ich istnienie i postaraj się myśleć w kategoriach: “co mogę z tym zrobić w ramach swoich możliwości”.

4. Wyobraź sobie, że jesteś nad morzem i z daleka widzisz cudowną bezludną wyspę.  Marzysz, aby się tam dostać. Wypływasz. Nagle widzisz, że płynie w Twoim kierunku rekin. Zmieniasz kierunek, ale wtem przed Twoimi oczami ukazuje się rafa. I znów musisz obrać inny kurs. Niestety zaczyna się ściemniać i w rezultacie do wyspy nie docierasz. Wracasz na ląd i co sobie myślisz? Że wróciłeś bezpiecznie do portu, czy że nic się Tobie nie udało? Bez sensu byłoby płynąć do wyspy i nie myśleć o konsekwencjach. Tak jest w życiu. Będziesz przed różnymi decyzjami i wyborami, ale ważne jest by zdecydować: przejdę przez życie szczęśliwy.

5. Oczywiście w sytuacjach krańcowych, trzeba dać sobie czas na przeżycie uczuć przykrych. Czasem te nieprzyjemne zdarzenia wywołują w nas refleksję i skłaniają do zmiany. Nie zawsze jesteśmy na nie przygotowani.  Nie mniej jednak pamiętaj, że cokolwiek będzie się działo, podążaj w stronę dobrego życia.

6. Poszukiwanie szczęścia to czasem metoda wielokrotnych prób i błędów. Nie mniej jednak myśl pozytywnie. Wybieraj z życia to, za co możesz je pochwalić. I zobacz, jak to wpływa na Twoje uczucia.  Z takiej perspektywy więcej będzie Cię cieszyć.

 

Z serdecznymi pozdrowieniami
Pedagog szkolny – Justyna Wyszyńska