Certyfikaty Szkoły

Wakacje – cudowny czas, wolny czas od nauki szkolnej

Część osób zapewne wyjedzie na kolonie, czy obozy, a część pozostanie w domu.

Wiemy, iż o bezpieczeństwie trzeba pamiętać zawsze. Nie mniej jednak wakacje sprzyjają dużej liczbie wypadków - rozluźnieni letnią atmosferą beztroski zapominamy o zasadach prawidłowego poruszania się po drogach, czy bezpieczeństwa podczas zabaw.

W związku z tym, chciałabym poniżej przedstawić zasady, które pomogą Ci uniknąć nieprzyjemnych przygód w wakacje.

W DOMU

1. Nigdy nie otwieraj drzwi mieszkania obcym, nawet gdy mówią, że przysłali ich rodzice.

2. Zawsze  powiedz rodzicom o każdym telefonie od obcej osoby oraz o tym, że nieznajomy pukał do drzwi mieszkania.

3. Nie mów nikomu, co cennego jest w domu i kiedy wracają z pracy rodzice.

4. Nie baw się kurkami gazu, zapałkami, kablami ani gniazdkami elektrycznymi.

5. Zawsze dokładnie odkręcaj oraz zakręcaj kurki z wodą, żeby nie zalać sąsiadów.

6. Zapisz sobie np. w notesie numery do bliskich osób, sąsiadów i służb porządkowych (Policji, Straży Pożarnej i Pogotowia Ratunkowego).

NA PODWÓRKU

1.Jeśli wychodzisz na podwórko, zawsze informuj rodziców gdzie i z kim przebywasz. Przekaż im także, o której godzinie zamierzasz wrócić.

2. Noś ze sobą numer telefonu do rodziców.

3. Pamiętaj o zasadach bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię – przechodź na pasach dla pieszych i na zielonym świetle.

4. Do zabawy wybieraj zawsze miejsca oddalone od jezdni.

5.Jako trasę przemarszu wybieraj miejsca dobrze oświetlone, ruchliwe, unikając bezludnych skrótów.

6.Nie rozmawiaj z obcymi.

7.Nie podchodź za blisko jeśli ktoś z auta pyta Cię o drogę.

8. Poinformuj rodziców, gdyby ktoś Cię zaczepiał.

9. Nie oddalaj się z nieznajomymi, nie wsiadaj z nimi do samochodu.

10.Nie bierz słodyczy ani innych prezentów od obcych.

11.Pamiętaj o numerach alarmowych. Jeśli posiadasz telefon, w razie potrzeby dzwoń i wezwij pomoc.

NAD WODĄ

1.Kąp się tylko w miejscach do tego przeznaczonych, na strzeżonych i bezpiecznych kąpieliskach.

2.Nie wchodź do wody bez opieki osoby dorosłej.

3.Nie pływaj w czasie burzy, mgły, gdy wieje porywisty wiatr.

4. Nie skacz rozgrzany/rozgrzana do wody. Przed wejściem do wody ochlap nią klatkę piersiową, szyję i nogi – unikniesz wstrząsu termicznego, niebezpiecznego dla naszego organizmu.

5. Korzystając z materaca nie odpływaj zbyt daleko od brzegu.

6.Pamiętaj o ochronie przed słońcem. W czasie upałów pij dużo wody i zawsze noś nakrycie głowy. Przed wyjściem na zewnątrz posmaruj się kremem z filtrem.

7. Dbaj o czystość plaży.

8. Nie wrzucaj przedmiotów do wody.

W GÓRACH

1.Zadbaj o właściwy ubiór – strój z elementami odblaskowymi, kask ochronny podczas jazdy na rowerze czy odpowiednie buty w czasie wycieczki w góry.

2. Wyruszaj w góry rankiem, gdyż pogoda najczęściej psuje się po południu.

3.W górach nie wyruszaj w trasę, jeśli widzisz, że nadchodzi burza.

4.Szukaj bezpiecznego schronienia podczas burzy.

5.Podczas górskich wycieczek nie schodź ze szlaku.

6. Miej ze sobą na wszelki wypadek latarkę, plandekę przeciwdeszczową oraz ciepłe ubrania, nawet jeśli jest lato.

W LESIE

1.Po każdym wyjściu z miejsc zalesionych dokładnie sprawdź skórę na obecność kleszczy.

2.Uważaj na rośliny, na których się nie znasz. Niektóre jagody, liście czy grzyby są trujące.

3.Podczas spacerów po lesie stosuj preparaty odpędzające owady i kleszcze.

4.Nie rozpalaj ogniska w lesie.

5.Nie baw się z obcymi zwierzętami. Nawet przyjaźnie wyglądający pies czy kot może Cię ugryźć, gdy spróbujesz go pogłaskać.

BĄDŹ ROZSĄDNY I ZACHOWAJ UMIAR WE WSZYSTKIM, CO ROBISZ

WAŻNE TELEFONY