Certyfikaty Szkoły

Jak zadbać o bezpieczeństwo w sieci ?

Niebawem zdalna nauka dobiega końca. Chciałoby się powiedzieć, iż odstawimy komputery i przez co najmniej dwa miesiące, nie posłużą nam one jako narzędzia codziennego użytku.

Nic bardziej mylnego. Wielu uczniów nie wyobraża sobie, zwłaszcza w czasie wolnym, braku spędzania wolnego czasu bez komputera. Każdy znajdzie dla siebie coś, co lubi. Internet niesie, oprócz różnych  potrzebnych nam informacji, wiele niepożądanych treści i możliwości działania.

Dlatego też warto wiedzieć, jak w czasie wolnym, bezpiecznie korzystać z komputera.

Abyś mógł czuć się bezpiecznie, korzystając z sieci, przeczytaj poniższe wskazówki.

1. Pamiętaj o tym, aby zawsze korzystać z aktualnego programu antywirusowego – wybieraj oprogramowania, które są sprawdzone. Warto również na bieżąco i regularnie skanować komputer pod kątem wirusów i złośliwego oprogramowania.

2. Twórz bezpieczne, skomplikowane hasła – nie wybieraj tych, które są łatwe do odgadnięcia. Zadbaj o to, aby mieć inne hasło do każdego portalu i profilu – dzięki temu nawet w sytuacji, kiedy Twoje hasło do jednego miejsca zostanie wykradzione, inne hasła pozostaną bezpieczne.

3. Otwieraj wiadomości tylko od znajomych osób i instytucji np. szkoły.

4.Ostrożnie pobieraj pliki z sieci. Unikaj pobierania plików z niepewnych źródeł, na przykładu plików typu torrent.

5. Nie klikaj w nieznane linki i załączniki w wiadomościach e-mail. Nie otwieraj podejrzanych wiadomości e-mail, nie pobieraj załączonych w nich plików oraz nie wchodź na strony z linków w takich wiadomościach – mogą one zawierać złośliwe oprogramowanie.

6. Nie podawaj w sieci swoich danych osobowych ani haseł. Unikaj wszelkich ogłoszeń lub serwisów, wymagających podania numeru PESEL, numeru dowodu osobistego, adresu, nazwiska czy numeru telefonu.

7. Uważaj na skrócone adresy URL – często mogą stanowić niebezpieczną pułapkę. Jeśli chcesz skorzystać ze skróconego linku, upewnij się, że został udostępniony przez osobę, którą znasz lub pochodzi z bezpiecznego źródła.

8. Nie wysyłaj nigdzie  swoich zdjęć.

9. Często zatwierdzamy zgody różnych regulaminów bez wstępnego zapoznania się z treścią. Poświęć czas i przeczytaj, co akceptujesz, aby nie mieć później przykrych konsekwencji. Dwukrotnie przemyśl, zanim pozwolisz aplikacji na uzyskanie dostępu do Twojej lokalizacji czy treści w telefonie. Ta sama zasada dotyczy korzystania ze stron internetowych – nie klikaj “Akceptuję” czy “Potwierdzam” za każdym razem, kiedy chcesz jak najszybciej dostać się na witrynę internetową. W ten sposób udzielasz zezwoleń na dostęp do wielu informacji – warto najpierw zapoznać się z regulaminem i dokładnie sprawdzić, co akceptujesz.

10. Sprawdzaj, czy strona, do której się logujesz, ma zabezpieczenie SSL. Dzięki certyfikatom SSL internetowe transakcje są o wiele bardziej bezpieczne – na przykład w sklepach internetowych.

10. Nie zawieraj znajomości przez Internet z przypadkowymi osobami. Nigdy nie Wiesz, czy osoba po drugiej stronie jest tą, za kogo się podaje.  jeśli ktoś obcy zaprasza Cię do znajomych na portalu społecznościowym, bezpieczniej będzie odrzucić takie zaproszenie.

Z serdecznymi pozdrowieniami,

Pedagog – Justyna