Certyfikaty Szkoły

Bezpieczeństwo w sieci - rodzice

Niebawem zdalna nauka dobiega końca. Chciałoby się powiedzieć, iż dzieci z pewnością odstawią komputery i przez co najmniej dwa miesiące nie posłużą im one jako narzędzia codziennego użytku.

Nic bardziej mylnego. Wielu uczniów nie wyobraża sobie, zwłaszcza w czasie wolnym, braku spędzania wolnego czasu bez komputera. Każdy znajdzie dla siebie coś, co lubi.Internet niesie, oprócz różnych  potrzebnych nam informacji, wiele niepożądanych treści i możliwości działania.

Warto na bieżąco dbać o  bezpieczeństwo swoje i dziecka w sieci – nieustannie pojawiają się nowe typy zagrożeń.Dlatego też należy dbać o aktualność posiadanych informacji oraz zabezpieczeń. Stosując się do poniższych zasad można skutecznie zminimalizować ryzyko, że padniemy ofiarami internetowych zagrożeń.

1.Udostępniając dziecku urządzenia z dostępem do Internetu, należy odpowiednio skonfigurować ich system operacyjny. Jest to dosyć proste i powoduje znaczne ograniczenie dostępu do szkodliwych treści. W przypadku tabletów i smartfonów z systemem Android warto odpowiednio skonfigurować Google Play, przeglądarkę oraz aplikację serwisu YouTube. W nowszych wersjach systemu istnieje także możliwość stworzenia profilu ograniczonego, który będzie stanowił bezpieczną przestrzeń dla dziecka.

2.Właściciele urządzeń mobilnych z systemem iOS (iPad, iPhone) mogą ograniczyć dziecku dostęp do wybranych treści, korzystając z funkcji „Ograniczenia”, która znajduje się w ustawieniach ogólnych. Określa się tam m.in. ograniczenie wiekowe dotyczące wyświetlanych filmów oraz używanych programów.

3.Sprawdzanie, czy strona, do której się loguje dziecko, ma zabezpieczenie SSL. Dzięki certyfikatom SSL internetowe transakcje są o wiele bardziej bezpieczne – na przykład w sklepach internetowych.

4. Szyfrowanie dysku twardego – warto zrobić to zawczasu, aby w razie awarii komputera nie ryzykować, że ktoś niepożądany (na przykład w serwisie) uzyska dostęp do prywatnych danych.

5. Zawsze warto korzystać z aktualnego programu antywirusowego – wybierać oprogramowania, które są sprawdzone. Warto również na bieżąco i regularnie skanować komputer pod kątem wirusów i złośliwego oprogramowania.

6. Tworzenie bezpiecznych, skomplikowanych haseł – nie wybierać tych, które są łatwe do odgadnięcia. Grunt, aby mieć inne hasło do każdego portalu i profilu – dzięki temu nawet w sytuacji, kiedy jedno hasło do jednego miejsca zostanie wykradzione, inne hasła pozostaną bezpieczne.

7. Uwaga na skrócone adresy URL – często mogą stanowić niebezpieczną pułapkę. Jeśli chcemy skorzystać ze skróconego linku, należy się upewnić, że został udostępniony przez osobę nam znaną lub pochodzi z bezpiecznego źródła.

8. Często zatwierdzamy zgody różnych regulaminów bez wstępnego zapoznania się z treścią. Należy poświęcić czas i przeczytać, co się akceptuje, aby nie mieć później przykrych konsekwencji. Ta sama zasada dotyczy korzystania ze stron internetowych – aby nie klikać “Akceptuję” czy “Potwierdzam” za każdym razem, kiedy chcemy jak najszybciej dostać się na witrynę internetową. W ten sposób udzielamy zezwolenia na dostęp do wielu informacji – warto najpierw zapoznać się z regulaminem i dokładnie sprawdzić, co akceptujemy.

Drogi Rodzicu,

Regularnie przypominaj dziecku, aby informowało Cię za każdym razem, kiedy coś w sieci je zaniepokoi – dzięki temu zyskasz możliwość szybkiego zareagowania.Nie pozwól dziecku na nawiązywanie wirtualnych znajomości – jest to ogromne zagrożenie, w szczególności dla najmłodszych dzieci. Jednocześnie pamiętaj, że obecność dziecka w sieci jest nieunikniona –dlatego uświadamianie dziecka na temat potencjalnych zagrożeń jest najlepszym rozwiązaniem.

Dla zapewnienia dziecku poczucia bezpieczeństwa bardzo duże znaczenie mają częste rozmowy z nim i życzliwe zainteresowanie opiekunów jego doświadczeniami życiowymi, związanymi z przestrzenią on-line. Mając dobry kontakt z dzieckiem dorosły może zauważyć niepokojące sytuacje kontaktu dziecka z niepożądanymi treściami bądź jego negatywną działalnością w mediach społecznościowych.Dzięki temu istnieje duża szansa na odpowiednią reakcję– rozmowę, wyjaśnienie problemu, zastanowie się, jak unikać podobnych sytuacji.

Zawsze w każdej.budzącej niepokój sytuacji, pomocni w interwencji mogą być konsultanci bezpłatnej linii 800 100 100”.