Prelekcja pt. „Poznajemy stare zawody związane z lasem”

Prelekcja pt. „Poznajemy stare zawody związane z lasem” klasy IV-VI

Czy w dzisiejszych czasach dzieci są w stanie wymienić choć jeden leśny zawód? Na tak zadane pytanie najczęściej odpowiedź dziecka brzmi – leśniczy!

SMOLARSTWO, DZIEGCIARSTWO, MAZIARSTWO, POTASZNICTWO, BARTNICTWO

W średniowiecznej Europie wszyscy rzemieślnicy obrabiający drewno tworzyli społeczności w głębi lasu, w których odbywał się cykl produkcyjny. Na miejscu znaleźli się również smolarze, gdyż węgiel drzewny, smoła, potaż, dziegieć i maź były niezbędne do funkcjonowania kilku gałęzi przemysłu. Zanim w przydomowych ogrodach pojawiły się ule przyzagrodowe, a chłopi zaczęli zajmować się pszczelarstwem i produkcją miodu na handel i eksport, miód i wosk, a w szczególności wosk, pozyskiwano od leśnych pszczół “borówek”. Zajmowali się tym bartnicy, czyli leśni pszczelarze. Bartnictwo wymagało sporych umiejętności. Specjalista od dziania wspinał się na drzewo za pomocą drewnianych leziw na powrozach. Miód i wosk od pszczół leśnych był wyśmienity, jednak bartnicy bez problemów pogodzili się ze zmianą zawodu z bartnika na pszczelarza.

Las to źródło niekończących się niespodzianek.

Comments are closed.
Nasze sukcesy INFO
Zobacz nasze ostanie sukcesy na polu sportowym oraz naukowym
ZOBACZ
Ostatnie artykuły
Zobacz wszystkie
Skip to content